Wizje podniebnych lotów od wieków kusiły ludzi swoimi możliwościami, doprowadzając w końcu do rewolucyjnego wynalazku, jakim stał się samolot. To jednak nie wystarczyło miłośnikom przebywania w przestworzach – równie ważna w ich podboju stała się umiejętność skoków z zawrotnej wysokości. Oto kilka migawek z bogatej historii spadochroniarstwa.
Spadochroniarstwo zaczyna się we Francji
Skoki ze spadochronem jako zorganizowany, usystematyzowany sport to zdecydowanie domena XX wieku, nie wszyscy wiedzą jednak, że pierwszy spadochron, użyty do wykonania zakończonego sukcesem skoku, powstał jeszcze w czasach Rewolucji Francuskiej.
Był to czas niepokojów politycznych, ale i wielkich postępów ludzkiej myśli. Niejednemu wynalazcy marzyło się odkrycie sposobu, który pozwoli na oglądanie lądu od góry, a następnie bezpieczny powrót na twardy grunt. Udało się to André-Jacques Garnerinowi, który w 1797 skoczył w Paryżu z własnym prototypem spadochronu.
Był to po prostu napędzany wodorem balon, który po odcięciu kosza pozwolił na niezbyt wygodne, ale ostatecznie szczęśliwe lądowanie. W owych czasach sport ten nie należał do bezpiecznych – nie było mowy o kursie spadochronowym, a każdy śmiałek de facto igrał ze swoim życiem. 26 lat później Garnerin zginął przy pracy nad kolejnym ze swoich wynalazków tego rodzaju, nie zatrzymało to jednak powszechnej fascynacji skokami.
Rozwój spadochroniarstwa sportowego w Polsce
Skoki ze spadochronem kojarzą się z przypływem adrenaliny, pokonywaniem własnych ograniczeń i rzuceniem wyzwania niebezpieczeństwu. Często bywają postrzegane przez laików jako typowo „męski” sport. Ten stereotyp nie ma pokrycia w rzeczywistości – pierwszą osobą polskiej narodowości, która skoczyła ze spadochronem, była przecież kobieta. Janina Mey, mieszkanka Warszawy, w 1893 dokonała skoku, który zapoczątkował polskie osiągnięcia w dziedzinie spadochroniarstwa.
Powstała w 1928 Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej była organizacją, która stosunkowo najbardziej przyczyniła się do upowszechnienia idei skoków w świadomości Polaków. Chwytliwy slogan „Młodzież na Spadochrony” nie pozostał bez echa, a LOPP angażowała się mocno zarówno w budowę wież do skoków i lotnisk, jak w inicjatywy typu szkolenia czy kurs spadochronowy. Wykształceni w tym kierunku młodzi ludzie pełnili niebagatelną rolę w lotnictwie podczas II wojny światowej.
Skoki ze spadochronem dzisiaj
Spadochroniarstwo współcześnie jest czymś zupełnie innym niż u swojego zarania. Nawet zupełni amatorzy mogą doświadczyć ekscytacji związanej z szybowaniem nad okolicą dzięki tandemowym skokom pod opieką instruktora. Na bardziej zaangażowane w ten sport osoby czekają wyzwania takie, jak kurs spadochronowy – wymagający program zajęć, po którego ukończeniu adepci spadochroniarstwa otrzymują uprawnienia do wykonywania samodzielnych skoków.
Skoki ze spadochronem to jeden z czołowych sportów zaliczanych do ekstremalnych, a jego fani mogą podziwiać z zapartym tchem wyczyny swoich faworytów choćby podczas zmagań takich, Jak Spadochronowe Mistrzostwa Europy, Światowe Igrzyska Lotnicze czy Spadochronowy Puchar Świata. Obecni skoczkowie mogą osiągnąć nad swoją trajektorią lotu kontrolę, która nie śniła się pionierom tej dziedziny. Wśród wykonywanych przez nich akrobacji i wariacji na temat stylu lądowania ciągle pojawia się coś nowego – spadochroniarstwo jako sport nieustannie nabiera rozpędu.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy