Ciekawe

Rozkład obciążenia w budynkach

Przy budowie wszystkich budynków zarówno mieszkalnych, jak i użytkowych czy produkcyjnych właściwie zaprojektowana konstrukcja jest niezwykle istotna. Przede wszystkim zapewnia trwałość, a co za tym idzie, bezpieczeństwo i funkcjonalność.

Odpowiedni rozkład obciążenia

Właściwe rozplanowanie rozkładu obciążenia konstrukcji budynku jest zadaniem wymagającym fachowej wiedzy i bardzo dokładnych obliczeń. Ze względu na to, że decyduje ono w dużej mierze o bezpieczeństwie danej konstrukcji może być wykonane jedynie przez odpowiednio wykwalifikowane osoby.

W celu uzyskania optymalnego obciążenia poszczególnych elementów konstrukcji wykorzystuje się takie elementy jak dźwigary, które pomagają w przeniesieniu części balastu na poszczególne ściany nośne, słupy czy filary. Dzięki odciążeniu niektórych elementów cały budynek staje się trwalszy i bardziej bezpieczny dla przebywających w nim osób.

Czym są dźwigary?

Dźwigary są niezwykle istotnym elementem konstrukcji dachu. Dzięki nim część obciążenia może zostać przeniesiona na podpory, takie jak ściany czy filary. Mogą być wykonane zarówno z drewna, jak i betonu czy stali. Drewniane są zazwyczaj stosowane między innymi w domach prywatnych, natomiast w budynkach o dużych rozmiarach stosuje się często dźwigary betonowe sprężone, które są niezwykle wytrzymałe.

Rozmiar oraz materiał wykonania dźwigarów dobierany jest zawsze indywidualnie do każdego budynku, w zależności od jego wielkości i przeznaczenia, dzięki czemu mogą najlepiej spełniać swoje zadanie. Dźwigary są praktycznie niezbędnym elementem przy budowie różnego rodzaju hal oraz pomieszczeń, w których zachowanie niepodzielonej przestrzeni jest bardzo istotne.

Zastosowanie dźwigarów zazwyczaj wpływa również korzystnie na czas wykonania pełnej konstrukcji budynku. Są one zazwyczaj montowane w specjalnych gniazdach, które umieszcza się w słupach lub na płaskich głowicach czy wspornikach.

Solidne dźwigary zapewniają bezpieczeństwo i funkcjonalność

Wybór odpowiednich dźwigarów jest bardzo istotny dla funkcjonalności i bezpieczeństwa. Od jakiegoś czasu coraz chętniej wykorzystuje się dźwigary betonowe sprężone, które wyróżniają się dużą wytrzymałością. Często stosuje się je w halach produkcyjnych, magazynowych, a także galeriach handlowych.

Dźwigary wykonane z betonu są również bardzo funkcjonalne. Wykazują się dużą odpornością na warunki panujące w pomieszczeniach, a dodatkowo nie wymagają częstej konserwacji, w przeciwieństwie do dźwigarów wykonanych z drewna czy stali.

Więcej informacji znajdziesz na stronie dźwigary betonowe sprężone hc.

Previous ArticleNext Article