Ciekawe

Przyczyny endometriozy

Endometrioza i leczenie endometriozy to tematy, które coraz częściej dotykają kobiety. Niestety, ale wciąż endometrioza leczenie stanowi bardzo duży problem medyczny, a trudności sprawia już nawet samo rozpoznanie choroby. Wszystko dlatego, że jej specyficzne objawy często mylone są z innymi kobiecymi dolegliwościami.

Endometrium leczenie

Endometrioza to choroba niezwykle trudna do wyleczenia, ponieważ ma ona charakter przewlekły. Co gorsza, wciąż w wielu przypadkach, nawet po leczeniu operacyjnym, nadal obserwuje się uciążliwe nawroty endometriozy. Endometrioza to inaczej występowanie tkanki endometrialnej macicy (endometrium leczenie) w obrębie innych narządów. Problem ten coraz częściej rozpoznawany jest u coraz większej liczby młodych kobiet. Choroba dotyczy już około 6-15 % populacji kobiet w wieku rozrodczym. Rozwój endometriozy oraz jej nasilenie w większości przypadków zależy od indywidualnych czynników, wśród których najczęściej wymienia się czynniki hormonalne, genetyczne, immunologiczne i środowiskowe. Endometrioza znana jako przerost błony śluzowej macicy może występować w 3 odmianach jako endometrioza otrzewna, jajnikowa i głęboko naciekająca. Wszelkiego rodzaju zmiany chorobowe towarzyszące tej chorobie mogą być umiejscowione np. w: jajnikach, przegrodzie odbytniczo-pochwowej, przeponie, a nawet w jelicie grubym, otrzewnej, opłucnej i osierdziu,

czy też w pęcherzu moczowym, płucach, pępku.

Duże obawy

W większości przypadków endmetrioza diagnozowana jest u kobiet będących w wieku rozrodczym, kiedy to mimo wielu prób, nie udaje się im zajść w ciążę. Zwykle też po bezskutecznym staraniu się o dziecko pary udają się do poradni leczenia niepłodności, gdzie w większości przypadków potwierdza się wystąpienie endometriozy. Tak więc warto mieć na uwadze, że to właśnie patologiczne zmiany w układzie rozrodczym, które spowodowane są endometriozą, uznawane są za najczęstszą przyczyną niepłodności. Dane te potwierdzone są szeroko zakrojonymi badaniami (w tym tez leczenie endometriozy), które wskazują, że endometrioza pojawia się u 35-50% kobiet starających się bezskutecznie o dziecko. Nowoczesne podejście do leczenia endometrozy wskazuje też, że już nawet uwolnienie blizn i zrostów czy też usunięcie torbieli endometrialnych, znacząco zwiększa szansę na posiadanie potomstwa.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *