Technologia

Prosument: NFOŚiGW podsumowuje 2014 rok

Od razu sprecyzujemy – na dzień dzisiejszy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował na swojej stronie internetowej jedynie podsumowanie zeszłego roku pod kątem ilości funduszów wojewódzkich, które postanowiły dołączyć do programu „Prosument”. Żadnych danych odnośnie ilości podpisanych umów jeszcze niestety nie ma.
A jeśli chodzi o popularność programu „Prosument” wśród funduszów wojewódzkich, okazuje się, że NFOŚiGW zeszły rok może zaliczyć do kategorii raczej udanych.

Fundusze wojewódzkie w programie Prosument

Jedna ze ścieżek programu „Prosument” jest realizowana przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. I to właśnie w jej ramach w zeszłym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał umowy z aż siedmioma funduszami wojewódzkim.
Okazuje się, że fundusze wojewódzkie otrzymały aż 85,04 mln złotych z przeznaczeniem na zawieranie umów w latach 2014-2015 na inwestycje spełniające zasady programu „Prosument”, a więc na inwestycje w odnawialne źródła energii – w tym fotowoltaikę, pompy ciepła i inne OZE.
Pełna lista funduszy, które zdecydowały się na udział w programie „Prosument”, wygląda tak:

  • WFOŚiGW we Wrocławiu,
  • WFOŚiGW w Szczecinie,
  • WFOŚiGW w Krakowie,
  • WFOŚiGW w Gdańsku,
  • WFOŚiGW w Olsztynie
  • WFOŚiGW w Rzeszowie,
  • WFOŚiGW w Toruniu.

Jednym z podstawowych minusów podpisanych umów jest fakt, że na dzień dzisiejszy tylko jeden z funduszów zdecydował się na udzielanie dofinansowania w ramach programu „Prosument” osobom fizycznym.  Tym chlubnym wyjątkiem jest WFOŚiGW w Szczecinie. Reszta postawiła wyłącznie na dofinansowanie beneficjentów nie będących osobami fizycznymi, a więc na wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe.

Gdzie znaleźć dodatkowe informacje o programie Prosument

Szczegółowe opracowanie zasad programu „Prosument” znaleźć można na portalu ekofachowcy.pl i na stronie NFOŚiGW.

Previous ArticleNext Article