Ciekawe

Proces pakowania i przepakowywania produktów

Ochrona towaru w drodze pomiędzy producentem a konsumentem ma bardzo istotne znaczenie dla zachowania jego wartości oraz estetyki. W zależności od rodzaju produktów, są one pakowane ręcznie, przy niewielkiej ingerencji maszyn, albo też przechodzą przez całkowicie zmechanizowaną linię pakującą.

Urządzenia, biorące udział w procesie pakowania

Profesjonalne pakowanie towarów w większości wypadków wymaga zastosowania odpowiedniego parku maszynowego. Pierwszym urządzeniem, przez który przechodzą produkty jest maszyna odważająca oraz dozująca. Następnie odbywa się pakowanie, czy też przepakowywanie produktów, przy pomocy mechanizmu owijającego lub pakującego. W tym momencie następuje umieszczenie artykułów np. w folii PP, PE, folii termokurczliwej lub zadrukowanej, w opakowaniach tekturowych, metalowych, albo w pudełkach z tworzyw sztucznych.
Kolejnym etapem, który obejmuje pakowanie i przepakowywanie towarów jest staranne zamykanie pojemników. Proces ten może odbywać się ręcznie lub przy użyciu maszyn zamykających. Pakowanie towarów jest zakańczane oklejaniem paczek. Zazwyczaj przy pomocy urządzeń etykietujących następuje umieszczanie na opakowaniach etykiet adresowych, kodów kreskowych, naklejek korekcyjnych, promocyjnych oraz innych informacji, zleconych przez klienta. Wiele firm, które zajmują się pakowaniem produktów zamiast kilku pojedynczych urządzeń, wykorzystuje maszyny wielofunkcyjne.

Rodzaje procesów pakowania

Pakowanie oraz przepakowywanie towarów z opakowań fabrycznych nie polega jedynie na umieszczeniu artykułów w ładniejszych lub bardziej funkcjonalnych pojemnikach. W zależności od drogi, jaką jeszcze muszą przebyć, produkty są poddawane pakowaniu transportowemu. Polega ono na ich bardzo dokładnym zabezpieczeniu przed czynnikami, które mogą wpłynąć na zniszczenie w czasie podróży lub przechowywania. Wcześniej odbywa się pakowanie zbiorcze. Zestawy zbiorcze ułatwiają hurtownikom przekazywanie artykułów do handlu detalicznego. Większość procesów, które obejmują pakowanie oraz przepakowywanie produktów rozpoczyna się i kończy na tworzeniu opakowań jednostkowych. Dość często są one łączone w zbiorcze paczki, a następnie w silnie zabezpieczone opakowania transportowe.

Previous ArticleNext Article