Ciekawe

Palma doniczkowa jako ozdoba domu

Sporo osób urządzając mieszkanie ma wątpliwości czy warto zdecydować się na wstawienie rośliny doniczkowej do któregoś z pomieszczeń. Niektórzy obawiają się, że roślina wymaga dużo opieki, a tym samym wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, inni natomiast nie są pewni, czy roślina dobrze wkomponuje się w wystrój pomieszczenia. Warto jednak wiedzieć, że doniczkowe rośliny nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną, lecz również mają pozytywny wpływ na samopoczucie domowników.

Korzyści płynące z posiadania roślin doniczkowych

Jedną z roślin doniczkowych cieszących się dużą popularnością jest palma. To nic dziwnego, ponieważ jest ona wyjątkowo efektowna, dodatkowo posiadanie jej niesie za sobą pewne korzyści. Oczywistym jest, że palma pełni funkcję ozdobną, najczęściej w salonie, jednak to nie jej jedyna zaleta.
Rośliny doniczkowe zwiększają wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajdują. W przypadku, gdy w pokoju jest sucho palma uwalnia większą ilość pary wodnej, a tym samym wilgotność powietrza w pokoju się zwiększa.
Nie można zapominać także o tym, że zielone rośliny, dzięki fotosyntezie, wytwarzają tlen. Właśnie dlatego w domach pełnych roślin znacząco spada ilość dwutlenku węgla, natomiast wzrasta ilość tlenu.

W jakiś sposób należy dbać o palmy

Palma w pokoju pozytywnie wpłynie na wygląd pomieszczenia, nie należy jednak zapominać, że roślinę należy odpowiednio pielęgnować. Podstawową zasadą, której należy przestrzegać jest nie wystawianie palmy na słońce od razu po jej przyniesieniu do domu, ponieważ może to spowodować pojawienie się nieestetycznych brązowych oparzeń. Roślina może być wystawiana na promienie słoneczne, jednakże konieczne jest jej wcześniejsze oswajanie z tak intensywnym światłem. Przez 10-14 dni po zakupie palma powinna stać w miejscu częściowo zacienionym.
Na rynku można znaleźć różne gatunki palm pokojowych, zatem wymagania dotyczące ich pielęgnacji mogą się różnić. Wspólną zasadą dla większości gatunków jest to, by w lecie, gdy jest wyjątkowo ciepło podlewać palmę dużą ilością wody. Należy jednak pamiętać o tym, by po kilkunastu minutach wylać wodę, która wyciekła przez otwory donicy. To bardzo ważne, bowiem w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia korzeni rośliny.
Każda osoba decydująca się na zakup palmy musi zdawać sobie sprawę, że chłodny okres jest dla tej rośliny czasem spoczynku. W tym okresie nie pojawiają się nowe liście, wobec czego palma powinna być rzadziej podlewana. W tym czasie warto postawić przede wszystkim na pryskanie liści wodą.
Zapraszam po więcej informacji na stronę palmy Tropiart.

Previous ArticleNext Article