Ciekawe

Odpowiednie lonżowanie konia

Ćwiczenie zwane lonżowaniem ma duże znaczenie zarówno w odniesieniu do młodych, jak i starszych koni. Ale musi być odpowiednio przeprowadzone. Tylko wtedy odnosi pożądane efekty. Źle przeprowadzone lonżowanie bardziej zaszkodzi niż pomoże zwierzęciu. Istotny jest również dobór najlepszych akcesoriów do lonżowania.

Kiedy warto lonżować konia?

Lonżowanie przydaje się jako forma przygotowania konia do dalszego treningu. Poprawne lonżowanie rozluźni konia i stanie się rodzajem rozgrzewki przed poważniejszymi ćwiczeniami, bez obciążenia w postaci jeźdźca. Koń w ten sposób rozgrzeje się przed jazdą i przygotuje do konkretnego wysiłku.
Niekiedy lonżowanie okazuje się po prostu niezbędne. Na przykład, gdy jeździec nie może dosiadać konia lub nie można zwierzęcia osiodłać. Wtedy przydaje się praca na lonży.

Jak długo powinno trwać lonżowanie?

Ile powinno trwać lonżowanie? Zdania w tej kwestii są podzielone. Oczywiście zależy to od indywidualnych przypadków i predyspozycji konia. Ale ogólnie lonżowanie powinno mieścić się w granicach 30 do 45 minut. Najpierw trzeba konia przyzwyczaić do lonżowania i potem można zwiększać czas ćwiczenia. Także częstotliwość pracy na lonży nie jest oczywista. Proponuje się lonżowanie każdego dnia lub kilka razy w tygodniu.

Wybieramy akcesoria do lonżowania

Kolejną kwestią są akcesoria niezbędne do lonżowania. Należą do nich:

  • pasy,
  • lonże,
  • kawecany,
  • wypinacze i długie baty.

Osobie lonżującej przydadzą się również rękawiczki jeździeckie. Wszystkie te akcesoria oferuje sklep jeździecki Equishop. Świat jeździecki nie ma dla nich tajemnic, dlatego dobrze wiedzą, co jest potrzebne zarówno dla konia jak i dla jeźdźca, żeby jazda konna sprawiała wielką frajdę dla człowieka i zwierzęcia.

Previous ArticleNext Article