System partnerski jest niezwykle ważnym elementem bezpieczeństwa podczas nurkowania. Pozwala zachować nie tylko podstawy, ale także niejednokrotnie chroni zdrowie i życie, zwłaszcza przy bardziej ekstremalnych sposobach uprawniania tego sportu (na przykład w trakcie nurkowania głębokiego). Czemu jeszcze służy?
W jaki sposób tworzy się system partnerski?
Podczas nurkowania rekreacyjnego nurkowie powinni być podzieleni w pary. W ostateczności, jeśli grupa liczy nieparzystą liczbę osób, może być jedna trójka. Najlepszym wyjściem jest oczywiście posiadanie zaufanej osoby, z którą nurkuje się często – to pozwala na dobrą komunikację i daje pewność, że partner posiada umiejętności i wiedzę o zasadach bezpieczeństwa.
Jeśli jednak w trakcie odprawy dostanie się losowo przydzielonego partnera, warto zamienić z nim kilka słów i zapoznać się choćby podstawowo. Można spytać, jakie ma umiejętności i stopień, gdzie nurkował, czy zna procedury i zasady. To żaden nietakt – nurkowanie musi być bezpieczne, a tutaj chodzi o bezpieczeństwo obu partnerów.
W jaki sposób zgrać się z partnerem?
Jeszcze przed dojazdem nad wodę trzeba wspólnie przygotować plan nurkowania. Obejmuje on trasę, cel, głębokość, a także wejście i wyjście z wody. Plan powinien być świetnie znany obu osobom, oraz przez obie zaakceptowany. Należy też przypomnieć sobie i partnerowi znaki nurkowe – przekazywane za pomocą rąk, dotyku, światła, dźwięku. To pozwoli sprawnie „dogadać” się pod wodą.
Trzeba też przed wejściem do wody sprawdzić sprzęt partnera oraz powierzyć mu sprawdzenie własnego, zwłaszcza pod kątem obsługi oraz poprawnego zamocowania. Potrzebne będzie także sprawdzenie pływalności. Skafander, balast, inne elementy sprzętu, to wszystko ma znaczny wpływ na możliwość poruszania się w wodzie – a od niej z kolei bardzo zależy bezpieczeństwo. Nurkowanie bez sprawdzenia sprzętu i pływalności jest skrajnie nieodpowiedzialne.
Co można zyskać stosując dobry system partnerski?
Posiadanie stałego partnera sprawia, że nurkowanie może być o wiele lepsze – łatwiej w ten sposób osiągnąć założone cele, dogadać się w kwestii trasy, skoordynować umiejętności. Jest jeszcze jeden istotny element – to poczucie bezpieczeństwa, bez którego trudno wyobrazić sobie ten sport.
Warto doskonalić system partnerski (komunikację, wzajemnie zaufanie, wiedzę o procedurach) choćby z myślą o rozszerzaniu swoich kompetencji – na przykład przy nurkowaniu głębokim pływanie z partnerem jest wprost kluczowe dla bezpieczeństwa całości wyprawy.
Tekst powstał we współpracy z DiveGear.pl