Ciekawe

Najczęstsze awarie instalacji wodnej w domu

Awarie instalacji wodnej potrafią spędzać sen z powiek właścicieli mieszkań i domów. Niektóre, jak cieknący kran czy spłuczka toaletowa, prowadzą jedynie do zwiększenia kosztów, jednak te największe, jak nieszczelne rury, mogą przyczynić się do zalania i sporych problemów. Sprawdźmy zatem, jakie są najczęstsze awarie instalacji wodnej i jak się przed nimi chronić.

Najczęstsze awarie instalacji wodnej? Niedrożne rury odpływowe

Konieczność skorzystania z pomocy hydraulika w mieszkaniu czy domu to najczęściej efekt niedrożności rur. Dochodzi do tego w wyniku zapychania się odpływów wanien, umywalek czy toalet. Najczęściej wynikają one z błędów domowników – np. umieszczania w kuchennym zlewozmywaku naczyń z resztkami jedzenia, które gromadzą się w rurach albo wrzucania do sedesów zbyt dużych ilości papieru toaletowego, ręczników kuchennych czy innych przedmiotów.

Niestety często pojawiająca się niedrożność rur odpływowych może świadczyć o awarii instalacji wodnej i konieczności jej skontrolowania, a nierzadko również remontu. Jeżeli więc problem się pojawi, to warto niezwłocznie wezwać pogotowie hydrauliczne – https://fixly.pl/kategoria/pogotowie-hydrauliczne.

Spory problem, czyli uszkodzone rury

W mieszkaniach lub domach, w których instalacja wodna ma już wiele lat, może dochodzić do jej uszkodzenia. Największym problemem są nieszczelne rury, które mogą doprowadzić do zalania i spowodować spore straty materialne – nie tylko w Twoim mieszkaniu, ale również w lokalu zamieszkałym przez Twoich sąsiadów (np. w bloku).

Problemem okazują się często także rury znajdujące się w części wspólnej nieruchomości – może to prowadzić do gromadzenia się wody lub wilgoci, a co za tym idzie, rozwoju pleśni. W takiej sytuacji możesz ubiegać się o odszkodowanie, ponieważ winnym takiej sytuacji jest zarządca budynku.

Częstym problemem w blokach z wielkiej płyty jest zapowietrzanie się grzejników – warto przed sezonem grzewczym zadbać o ich odpowietrzenie, ponieważ niedopilnowanie tego może nie tylko doprowadzić do niewłaściwego działania instalacji grzewczej, ale również wystąpienia wilgoci i rozwoju wspomnianej już pleśni.

Pamiętaj również, by dbać o pralkę, a mówiąc dokładniej – usuwać gromadzący się w jej zakamarkach kamień. Również on może stanowić spory problem, ponieważ uniemożliwi prawidłowe odprowadzanie wody z urządzenia. Zaniedbanie tej kwestii także może doprowadzić do zalania łazienki, a nawet całego mieszkania.

Jak uniknąć awarii instalacji wodnej?

Jeżeli chcesz cieszyć się bezproblemową pracą instalacji wodnej, powinieneś dokonywać regularnej kontroli jej stanu technicznego. Skorzystanie z pomocy specjalisty choćby raz na kilka lat stanowić będzie o wiele mniejszy koszt niż konieczność naprawy instalacji albo pokrycia ewentualnych start materialnych. Pamiętaj również, by wykupić ubezpieczenie na wypadek zalania, które pozwoli Ci uniknąć bardzo dużych kosztów w przypadku nieprzewidzianych problemów.

Previous ArticleNext Article