Ciekawe

Jak wybrać fotografa weselnego, żeby nie żałować?

Fotografie ślubne są jednymi z najtrwalszych pamiątek z tego niezwykłego dnia. Zaraz po ceremonii umożliwiają odtworzenie w pamięci wszystkich wydarzeń i zabawnych lub wzruszających momentów. Po latach natomiast pozwalają z sentymentem i nostalgią wracać do tych pięknych chwil. Na polskim rynku dostępny jest duży wybór fotografów, którzy zapewniają wszechstronne usługi. Aby jednak nie spotkać się z rozczarowaniem, wybierając fotografa na ślub, warto kierować się kilkoma praktycznymi wskazówkami.

Porada znajomych

Najłatwiej oczywiście skorzystać z porady osób, które niedawno brały ślub. Jeśli na ich zaślubinach fotograf wykazał się profesjonalizmem, a współpraca dobrze się układała, możecie być pewni, że na waszej ceremonii reportażysta również się sprawdzi. Warto dopytać czy w trakcie robienia zdjęć portrecista ustawiał gości i parę ślubną, czy był raczej niewidoczny. Dobry fotografik to taki, który pozostaje w cieniu, nie rzuca się w oczy, ale ma doskonałe oko i wyłapuje chwile warte uwiecznienia, bez ingerowania w zachowanie ludzi. To pomoże też utrzymać naturalną, lekką atmosferę, gdyż wiele osób krępuje się widząc kamerę lub obiektyw.

Portfolio

Bez względu na polecenie lub jego brak, podstawowym wyznacznikiem umiejętności artysty powinno być jego portfolio. Im bardziej bogate, tym większą możliwość rozeznania macie. Zwróćcie uwagę przede wszystkim na zdjęcia z kościoła, nawet jeśli sami nie planujecie ślubu kościelnego. To one pomagają zweryfikować umiejętności fotografa. Dobre fotografie z ceremonii zaślubin powinny być jasne, czyste, bez szumów i święcących oczu, dobrze wykadrowane, zawierające emocje i kwintesencję ceremonii. W kwestii portfolio ważna jest też dostrzegalna różnorodność zdjęć. Weźcie pod uwagę, czy wszystkie przedstawione wam zdjęcia pochodzą z jednej lub dwóch sesji, czy na każdym widnieje inna para. Różnorakość osób pozwoli upewnić się w doświadczeniu reportażysty. Ważne także, aby zdjęcia nie były powtarzalne. Jeśli każda para sfotografowana jest w tym samym ogrodzie i w podobnych pozycjach, możecie być pewni, że artysta nie jest kreatywny. Doceńcie oryginalne pomysły, wariacje, elementy humorystyczne i mnogość miejsc. To sprawi, że wybrany przez was fotograf na pewno będzie tym najlepszym.

Fora internetowe

Internet często pomaga zasięgnąć opinii o danym artyście. Warto sprawdzić, czy wypowiedzi o waszym fotografiku są pozytywne. Pamiętajcie jednak, że internet nie gwarantuje obiektywizmu, sugerujcie się zatem tylko merytorycznymi wypowiedziami, udokumentowanymi zdjęciem lub konkretnym przykładem. Częste negatywne komentarze, to robota konkurencji, nie uzależniajcie zatem swojej decyzji tylko od internetu.

Spotkanie z fotografem

Aby uzyskać 100% pewności co do wyboru fotografika, warto spotkać się z nim osobiście. Jest to doskonała okazja, aby sprawdzić, czy zrozumiecie się z reportażystą, czy potraktuje wasze sugestie poważnie, a także czy jest punktualny. W trakcie spotkania upewnijcie się, że artysta, z którym rozmawiacie, będzie tym, który zrobi zdjęcia na waszym ślubie. Wiele firm zrzeszających reportażystów wysyła na mityngi z klientami swoich przedstawicieli, którzy świetnie wypadają i są dobrymi marketingowcami, ale sami nie robią zdjęć lub oddają to zajęcie mniej doświadczonym kolegom.

Umowa

Ostatnim krokiem w wyborze fotografa będzie podpisanie z nim umowy. Warto sporządzić taki dokument, pomoże on uzyskać pewność, że artysta wywiąże się z danego słowa. Jeśli reportażysta wymiguje się od tej odpowiedzialności, zastanówcie się nad jego wyborem, gdyż ryzykujecie brakiem zabezpieczenia w razie jakichkolwiek problemów.
Źródło: Fotograf ślubny Kraków

Previous ArticleNext Article