Dom i Wnętrze

Jak dać o drzewko bonsai?

Hodowla drzewek bonsai to sztuka wywodząca się z Chin. Polega na tworzeniu miniaturowych drzewek, które można trzymać zarówno w domu (nadadzą się tam egzotyczne rośliny lubiące ciepło), jak i w ogrodzie. Kluczowe jest, by wybrać wtedy nasze rodzime drzewa, takie jak sosna bonsai. Jak dbać o nią, by cieszyć się piękną ozdobą ogrodu?

Bonsai – wyjątkowe rośliny w domu i ogrodzie

Bonsai to sztuka przycinania roślin, która powstała w średniowiecznych Chinach, a rozpropagowana została głównie w Japonii i Korei. Hodowlą zajmowali się wtedy najzamożniejsi – arystokracja oraz duchowieństwo, drzewka dawano wówczas w (bardzo kosztownym) prezencie. Rośliny przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie. Chociaż, na pierwszy rzut oka, założenie hodowli wydaje się skomplikowane i długotrwałe, nic bardziej mylnego. Wystarczy odrobina umiejętności i sporo cierpliwości, by móc cieszyć się tą wyjątkową rośliną w domu bądź ogrodzie. Każdy, kto posiada sekator, rękawice ogrodowe oraz kleszcze powinien sobie poradzić.

Jak założyć hodowlę bonsai w ogrodzie?

Choć bonsai kojarzy nam się głównie z piękną ozdobą sypialni bądź salonu, z powodzeniem możemy hodować je także w naszym ogrodzie. Do tego celu idealnie nada się dąb, cis, jałowiec czy sosna bonsai. Warto podkreślić, że nie są to specjalne, genetycznie modyfikowane rośliny, wystarczy wybrać taką, która ma około pięciu lat. Sztuka bonsai polega bowiem na ich specjalnym podcinaniu, tak, by nadać im niepowtarzalny kształt oraz zahamować ich wzrost. Na czym ono polega?

Przycinanie drzewek bonsai

Najważniejsze w hodowli drzewek bonsai jest ich przycinanie w odpowiedni sposób. Istnieją dwa rodzaje tej czynności. Cięcie pielęgnacyjne bonsai to skracanie młodych, wierzchołkowych przyrostów. W ten sposób przyczynimy się do zagęszczenia się korony drzewa, pobudzenia nowych pędów oraz wpływa na formowanie się drzewka. Należy je wykonywać regularnie przez cały okres wegetacyjny, by na bieżąco kontrolować wzrost drzewka.

Cięcie formujące drzewko zakłada cięcie grubszych konarów oraz gałęzi To głównie ono wpływa na formowanie się drzewka bonsai. Wykonuje się je jesienią oraz wiosną (czyli przed i po okresie wegetacyjnym). Ważne jest posmarowanie ran po cięciu specjalną maścią ogrodniczą. Przyspieszy ona gojenie się drzewka oraz zminimalizuje ryzyko choroby. Ostatnią czynnością jest drutowanie drzewek. Dzięki temu nadamy gałęziom wymarzony, wymyślny kształt.

Jak widać, hodowla drzewek bonsai wydaje się dość skomplikowane. Wystarczy jednak odrobina wprawy i cierpliwości, by cieszyć się tą oryginalną ozdobą w swoim ogrodzie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie sosna bonsai.

Previous ArticleNext Article
Industrialna konsola z półką do przedpokoju zobacz wiecej https://motulinka.com/kp/akcesoria-i-dekoracje-do-pokoju/lusterka/