Choć w Polsce, póki co prawne wymagania dotyczące ochrony cieplnej budynków są stosunkowo niewysokie, to jednak istnieje wiele powodów, mając na względzie, które warto zdecydować się na zamieszkanie w domu pasywnym. To mogą być nie tylko gotowe tanie domy, ale również bardzo komfortowe do życia przestrzenie.
Domy pasywne – inwestycja godna uwagi?
Jeszcze do niedawna uważano, że domy pasywne da bardzo kosztowne zarówno w budowie, jak i późniejszym utrzymaniu, a co za tym idzie tylko niewielka grupa osób chciała z takiej możliwości korzystać. Dziś energooszczędne rozwiązania są znacznie bardziej dostępne, a co za tym idzie wzrasta opłacalność korzystania z nich oraz ich popularność.
Domy pasywne na terenie europejskim pojawiły się już od początku lat 90. Z biegiem czasu powstaje ich coraz więcej, nie tylko w samych Niemczech, Austrii czy Szwajcarii (skąd się wywodzą), ale również i w pozostałych częściach kontynentu europejskiego. Cechą charakterystyczną pasywnych domów jest bardzo niskie zapotrzebowanie na energię cieplną, a co za tym idzie kosztu ogrzewania pomieszczeń w takim przypadku są bardzo niskie.
Z czego powstają domy pasywne?
Domy pasywne, to gotowe tanie domy, pod warunkiem, że powstają z dobrej jakości materiałów, z zachowaniem pewnych warunków i zasad. Przede wszystkim zawsze podstawą takiego domu będzie szczęka powłoka, odpowiedzialna zarówno za maksymalne ograniczenie strat ciepła, jak i gromadzenie energii (pochodzącej z uzyskiwania słonecznych bądź innych podobnych technologii).
Domy, które chcą nosić miano budynków pasywnych muszą się przede wszystkim charakteryzuja się współczynnikiem przenikania ciepła o wartości w granicach 0,1-0,15 W/m2K. W tego typu budynkach ściany koniecznie muszą być odpowiednio masywne, aby możliwe było zapobieganie wahaniom temperatur w pomieszczeniach (możliwe jest to, gdy ściany posiadają możliwe wysoką pojemność cieplną).
Aby uzyskać możliwie jak najwyższą energooszczędność budynku, idealnie by było, gdyby jego ściany były dwuwarstwowe, wykonane z muru/pustaków ceramicznych oraz odpowiedniej grubości styropianu budowlanego (najlepiej z dodatkiem grafitu). Należy pamiętać także o tym, że każdy z tych materiałów powinien się charakteryzować odpowiednią przenikalnością cieplną. Tylko przy zachowaniu odpowiednich parametrów możliwe jest uzyskanie zalet płynących z posiadania domów pasywnych. W przypadku domów pasywnych warto pamiętać o jednej, bardzo prostej zasadzie – im bryła budynku jest bardziej zwarta, tym zużycie energii w takim przypadku jest zdecydowanie mniejsze niż w pozostałych.