Ciekawe

DJ i wodzirej – czy to ta sama osoba?

W języku potocznym DJ i wodzirej na wesele to jedna i ta sama osoba. Słowo „wodzirej” po prostu jest słowem polskim i brzmi naturalniej chociażby w odmianie przez przypadki. Jednak niektórzy twierdzą, że DJ i wodzirej to dwie oddzielne funkcje i nie należy ich łączyć. Jak jest naprawdę?

Co robi DJ?

DJ to skrót od Disc Jockey. Osoba ta zajmuje się odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo. Musi cechować się przede wszystkim znajomością trendów muzycznych i wyczuciem rytmu. DJ nie powinien opuszczać konsolety, tylko być skupiony cały czas na muzyce.

Obowiązki wodzireja

Wodzirej na wesele to teoretycznie druga osoba, nie zajmująca się oprawą muzyczną. Obowiązkiem wodzireja jest prowadzenie całego wesela: od powitania gości i pomocy przy usadzeniu ich przy stołach, aż do poprowadzenia zabaw oczepinowych. Wodzirej jest swego rodzaju konferansjerem. Cały czas zabawia gości, informuje co się będzie zaraz działo, prezentuje podstawowe układy i kroki taneczne. Powinien mieć nienaganny wygląd, poczucie humoru, klasę i pełnić funkcję ust Pary Młodej.

Jak to wygląda w praktyce?

Zazwyczaj DJ i wodzirej na wesele to jedna i ta sama osoba. Od DJ’a oczekuje się, że będzie zabawiał i zagadywał gości zza konsolety i w ten sam sposób poprowadzi oczepiny lub podziękowania rodzicom. Dlatego też słów „DJ” i „wodzirej” zaczęto używać zamiennie. Oczywiście nie można od DJ’a oczekiwać, że opuści konsoletę i zacznie zabawiać gości na parkiecie lub przy stołach. Zatrudniając tylko DJ’a musimy liczyć się z jego tylko „głosowym” kontaktem z gośćmi.
Jednak niektóre pary decydują się na profesjonalna obsługę konferansjerską i zatrudniają dwie osoby: DJ’a i wodzireja. W takim układzie DJ skupia się tylko i wyłącznie na muzyce, a wodzirej jest cały czas obecny wśród gości. Wesele dzięki temu jest w całości „prowadzone”, a Para Młoda odciążona jest z części obowiązków. Młodzi szczególnie sobie chwalą przerzucenie podziękowania rodzicom na barki wodzireja. Jest to tak wzruszający i intymny moment, że często Młodzi nie są w stanie przez łzy wydusić z siebie słowa.

Previous ArticleNext Article
live url Industrialny metalowy stolik pomocniczy na laptopa loft zobacz