Dom i Wnętrze

Definicja ceramiki łazienkowej.

Ceramika łazienkowa, to dość szerokie pojęcie. Obejmuje ona całokształt wyposażenia łazienki, w którym główną rolę odgrywa ceramika. Są to więc różnego rodzaju płytki, armatura i tym podobne wyposażenie, które wchodzi w jej skład. Czym wobec tego jest ceramika łazienkowa od strony „technicznej”?

Ceramika – jak powstaje?

Ceramika charakteryzuje się dość skomplikowanym procesem powstawania. W jej produkcji, wykorzystuje się przede wszystkim krzemionkę, topniki, barwniki i glinę. Ceramika powstaje w bardzo wysokiej temperaturze, to wpływa na jej wysoką twardość i – niestety – kruchość.

Właściwości ceramiki

Pod względem właściwości, ceramika łazienkowa nie różni się praktycznie niczym od klasycznej ceramiki. Podstawową jej cechą jest twardość. Ceramika jest materiałem niezwykle twardym i jednocześnie – odpornym na działanie ze strony silnych odczynników chemicznych.
Niestety, ceramika jest również bardzo krucha. W przypadku ceramiki łazienkowej, dodaje się do niej różne substancje, które choć w pewnym stopniu mają zmniejszyć jej kruchość. Pomimo tego, nadal jest to materiał bardzo kruchy i mało odporny na oddziaływania fizyczne.
Zaletą ceramiki (nie tylko łazienkowej) jest również to, że… jest ona ogniotrwała. Dlatego można ją wykorzystywać wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wysoką temperaturą i zagrożeniem pożarowym.
Kolejną zaletą każdego rodzaju ceramiki jest to, że… jest ona bardzo łatwa w czyszczeniu. Jej powierzchnia jest niezwykle gładka a to przedkłada się na możliwość łatwego i szybkiego oczyszczenia jej powierzchni z każdego rodzaju zanieczyszczeń. Łatwość czyszczenia przedkłada się również na minimalizację zagrożenia ze strony bakterii. Dlatego utrzymanie higieny w pomieszczeniach pokrytych ceramiką (w tym też ceramiką łazienkową) jest tak proste. Choć z drugiej strony, coraz częściej ceramika łazienkowa jest pokrywana jonami srebra, które minimalizują jeszcze bardziej rozmnażanie się bakterii na jej powierzchni.

Podsumowanie

Ceramika to bardzo wygodny w użyciu materiał, który sprawdza się szczególnie w aranżacji pokoi (ceramika łazienkowa). Ze względu na jej właściwości, można ją wykorzystywać praktycznie wszędzie.
Źródło tekstu ceramika łazienkowa – Szydłowski

Previous ArticleNext Article