To, że coś jest komercyjne oznacza, że jest obliczone na zysk i ma przynosić dochód. Tego rodzaju tłumaczenie wydaje się potrzebne, gdyż wiele osób nie do końca umie opisać czym są działki komercyjne. Poniżej zostanie to w prosty sposób objaśnione.
Rodzaje działek
Działki inwestycyjne można podzielić w następujący sposób:
– spekulacyjne,
– kapitałowe,
– rozwojowe,
– komercyjne.
Ta ostatnie związane są nierozerwalnie z dochodem jaki uzyskuje dzięki nim właściciel.
Każdy inwestor, który jest zainteresowany aktywnością na konkretnym rynku nieruchomości (np. w aglomeracji śląskiej), bierze pod uwagę korzyści związane z finansowaniem danej działki. Te korzyści to dochód uzyskiwany z nieruchomości, na przykład czynsz, ale też wszystkie inne możliwości zarobkowania.
Działki komercyjne
Bardzo często powstają one właśnie po to, by generować dochód. Mogą być one się inwestycjami długoterminowymi (których długo się nie sprzedaje), albo inwestycjami przeznaczone do szybszej sprzedaży.
Działaka komercyjna ma za zadanie generować cykliczne przychody, które pochodzą z jej użytkowania albo z własności – w postaci przepływających z upływem czasu strumieni kapitałowych. Dochody te wynikają wtedy albo z czynszu, albo z tzw. dochodu operacyjnego, który generowany jest przez prowadzoną na działce działalność.
Na takich działkach powstawać mogą na przykład: nieruchomości mieszkaniowe na wynajem, nieruchomości przemysłowe (np. stacje benzynowe), nieruchomości handlowo-usługowe (np. biurowce),
nieruchomości rekreacyjne i wypoczynkowe (np. hotele). Czyli, działki komercyjne są nabywane albo już użytkowane z zamiarem osiągnięcia zysku. W dzisiejszych czasach są one jednym z lepszym sposobów na to, by osiągnąć stały albo po prostu duży dochód.
Aglomeracja śląska
Obecnie bardzo duży potencjał, jeśli chodzi o zakup tam działek komercyjnych wykazują miasta aglomeracji Śląskiej (na przykład takie jak: Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bytom, Ruda Śląska, Tychy, Chorzów, Jaworzno czy Mysłowice). Stanowią one niebagatelny potencjał ekonomiczny. Buduje się tam coraz więcej mieszkań, potrzebnych jest więc coraz więcej terenów, na których one staną.
Jeszcze kilka lat temu deweloperzy mieszkaniowi skupiali się jedynie na Katowicach, ale ostatnio dostrzegli także potencjał całego terenu aglomeracji śląskiej. Obecnie więc, coraz częściej pojawiają się inwestycje mieszkaniowe w pozostałych miastach, które tworzą aglomerację.
Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – działki komercyjne