Zdrowie i Uroda

Czy możliwa jest samodzielna naprawa roweru?

Czy samodzielne serwisowanie roweru jest skomplikowane? Poniżej wskazujemy, że samodzielnie dokonać prostych napraw oraz pokazujemy, że nie ma się czego obawiać – niekiedy wystarczy zastosowanie kilku prostych tricków, aby wznowić działanie nawet tego roweru, który wydaje się „zablokowany na amen“.

Do serwisu z naciągniętym łańcuchem

W czasach młodości naszych rodziców napraw rowerów dokonywało się w dużej mierze samodzielnie. Dziś serwisy rowerowe przeżywają oblężenie, a serwisanci zacierają ręce. Jakie są najczęstsze usterki? Rowery trafiają do serwisów z poluzowanym łańcuchem, z poluzowaną piastą, z przetartym kabelkiem. Jak mawia właściciel jednego z serwisów rowerowych w Krakowie:„Niekiedy wystarczą dwa ruchy śrubokrętem i trochę zmyślności, aby naprawić taki rower“. Przeciętny rowerzysta jednak zdaje się uważać, że konstrukcja roweru jest skomplikowana, a jej naruszenie może nie tylko przerwać bieg okresu gwarancyjnego, ale też spowodować nieodwracalne uszkodzenia roweru. „Nie jest to prawda – zachęcamy do majsterkowania“ – mówi pan Paweł, który serwisuje rowery od 25 lat i obserwuje, że na przestrzeni ostatnich kilku lat ten rynek zdecydowanie zmienił swoje oblicze. Wzrosła przeciętna cena roweru, którym porusza się polski rowerzysta. Mamy rowery składane, elektryczne, crossowe. Wbrew pozorom jednak, konstrukcja roweru jest bardzo zbliżona do tych, którymi jeździli nawet nasi dziadkowie.Z większością usterek poradzi sobie każdy, kto zechce poświęcić kilka chwil na zorientowanie się w konstrukcji piast i mechanizmów napędowych rowerów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Serwis rowerowy Kraków

Najczęstsze uszkodzenia rowerów

Najczęstsze usterki rowerów to przede wszystkim: przebita dętka, scentrowane koło, zerwanie się haka przerzutki, czy poluzowanie albo przerwanie się łańcucha, pęknięta szprycha rowerowa. Wiele z nich wymaga natychmiastowego powrotu do domu na pojeździe innym niż nasz rower, ale już napraw z pewnością możemy dokonać samodzielnie. Na przykład, wymiana dętki to czynność, która z filmikami na Youtube powinna nam zająć 15 minut. Gdy nie jesteśmy pewni, jaką części rowerową wybrać, warto skontaktować się wówczas ze sklepem, który takie części (na przykład dętki rowerowe) oferuje. Serwis rowerowy Kraków natomiast będzie potrzebny, gdy uszkodzony jest mechanizm wewnętrzny w rowerze: gdy mimo naszych domowych napraw rower nadal szwankuje i gdy nie umiemy nawet zlokalizować przyczyn uszkodzenia. Warto też serwisować rowery w tych miejscach, w których je zakupiliśmy. Dotyczy to szczególnie rowerów specjalistycznych: rowerów składanych lub elektrycznych.

Previous ArticleNext Article