Ciekawe

Renowacja budynków – czy takie działanie ma sens?

Wiele budynków powstałych dawno temu, takich jak pałace, kościoły, dworki czy zamki, doskonałym stanie technicznym przetrwało do dnia dzisiejszego tylko dzięki właściwie wykonywanej renowacji. bez tego w wielu przypadkach nie wiedzielibyśmy nawet, jak wyglądały budowle, powstający kilkaset lat temu.

Największym problemem zawsze jest wilgoć

Bardzo często renowacja budynków i to nie tylko tych zabytkowych konieczne jest przez zbyt duże ich zawilgocenie. Niestety wilgoci na ścianach jest ogromnie powszechnym zjawiskiem, nie sądzę ze sobą cały szereg zagrożeń. Na zawilgoconych ścianach bardzo szybko i łatwo rozwijają się różnego rodzaju wykwity, pleśń czy grzyby, które ogromnie niekorzystnie wpływają nie tylko na stan techniczny budynku, ale również zdrowia osób w nim przebywających.

Wilgotne ściany szczególnie duże zagrożenie niosą w okresie jesiennym oraz zimowym. Wówczas bardzo często przemarzają, co prowadzi zarówno do ich zniszczenia jaki znaczącego obniżenia izolacyjności termicznej całego budynku. Nie od dziś wiadomo, że mokre mury to może znacznie mniej wytrzymałe. Jeśli budynek nie zostanie w odpowiedni sposób zabezpieczony przed niszczącym działaniem wilgoci, wówczas renowacja budynków dotkniętych wilgocią może być nie tylko ogromnie trudna, również ze sobą konieczność włożenia do ogromnych nakładów finansowych.

Renowacja budynków może być trudna

Jeśli chodzi o zabytkowe budynki, Dawid przypadku wszelkie prace renowacyjne są ogromne wyzwanie dla ekipy, która ma za zadanie je przeprowadzić. Dlatego też na takich budynkach powinny pracować jedynie te ekipy, które mają ogromne doświadczenie w pracy z najbardziej cennymi zabytkami architektury. Grupa ludzi, która na co dzień wykonuje zwyczajne remonty czy prace wykończeniowe w domach, z całą pewnością może sobie z takim budynkiem nie poradzić.

Czasami w renowacji budynków najtrudniejsze jest przestrzeganie podczas prowadzenia prac stosowania najwyższej jakości materiałów, odpowiednio dobranych i dopasowanych do charakteru budynku zabytkowego. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby te materiały były swoim składem technicznym i chemicznym, możliwie jak najbardziej dostosowane do tych, z których dany budynek powstał.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków

Previous ArticleNext Article
https://beesafe.pl/porady/ile-sie-czeka-na-prawo-jazdy/ tssoundscape.com https://beesafe.pl/porady/raport-tuv/