Zdrowie i Uroda

Jak rozpoznać AZS u niemowlaka?

Choroby skóry u niemowląt często są trudne do rozpoznania i diagnozowania przez lekarzy z kilku powodów. Po pierwsze, występować mogą w miejscach, które i tak narażone są na rozmaite powikłania skórne z uwagi np. na gromadzenie potu czy styczność z pampersem. Po drugie, ich objawy nierzadko przypominają mniej groźne dla zdrowia dziecka dolegliwości.
Badania wskazują, że np. atopowe zapalenie skóry u niemowląt jest jednym z tych schorzeń, które bardzo trudno jest w jasny sposób zdiagnozować. To sprawia, że wielu rodziców nie wie, jak postępować z chorym dzieckiem, zaś same dzieci cierpią, bo nie są w stanie skonkretyzować siły i umiejscowienia objawów. Sprawdźmy, jak temu zaradzić.

Objawy AZS

Problematyczne są już same objawy AZS, które w przypadku niemowląt niejednokrotnie nie są dla lekarzy tak czytelne, jak w przypadku nieco starszych dzieci. W fazie niemowlęcej, która zazwyczaj występuje u dzieci do 2 roku życia, zauważa się przede wszystkim zmiany w obrębie skóry twarzy. Zazwyczaj przypominają one rumień z udziałem niewielkich grudek, dlatego wielu rodziców uznaje, że to po prostu wysypka jako reakcja na alergen kontaktowy albo coś, co zjadło dziecko bądź karmiąca piersią matka. Czasami z takich wysypek i grudek wydziela się niewielka ilość przezroczystej wydzieliny. Zmiany mogą pojawiać się również w zgięciach kolan i łokci; o tym, że to atopowe zapalenie skóry u niemowląt świadczy zwykle fakt, że zmiany są symetrycznie rozłożone na obu kończynach.

AZS u niemowląt

W przypadku niemowląt AZS pojawia się często tam, gdzie w organizmie dziecka dochodzi do reakcji alergicznej na konkretne składniki. Nie oznacza to jednak, że atopowe zapalenie skóry u niemowląt jest chorobą, która będzie towarzyszyła dziecku przez resztę życia. Czasami, po etapie rozwoju w niemowlęctwie, znika całkowicie w wyniku rozwinięcia układu immunologicznego. Atopowe zapalenie skóry występuje dziś u ok. 10% wszystkich Polaków, z czego choruje na nie również 1/5 dzieci w kraju – statystyki te wciąż bowiem rosną.

Postępowanie przy chorobie

Szybkie rozpoznanie choroby pozwala radzić sobie z chorobą w taki sposób, aby dziecko nazbyt nie cierpiało. Przede wszystkim stosuje się odpowiednią pielęgnację, która nawilża skórę dziecka i delikatnie ją natłuszcza, jednocześnie nie ścierając warstwy zewnętrznej, a dodatkowo nie podrażniając naskórka. Niezbędne jest stosowanie naturalnych ubrań oraz preparatów do kąpieli oraz prania wszystkich rzeczy dostosowanych dla alergików czy osób konkretnie z alergicznym zapaleniem skóry.
Tutaj dowiesz się więcej o atopowym zapaleniu skóry u niemowlaka

Previous ArticleNext Article