Biznes

Czyszczenie BIK – czy mamy do tego prawo?

BIK – czyli Biuro Informacji Kredytowej – to kłopotliwa instytucja, szczególnie dla osób potrzebujących zaciągnąć kredyt. Bez względu na jego sumę czy też na cel banki zawsze będą sprawdzać naszą historię BIK. Dzięki temu stajemy się bardziej lub mniej wiarygodni jako potencjalni kredytobiorcy. To właśnie BIK decyduje o tym, czy otrzymamy upragnioną kwotę. Co wpływa na informacje zawarte w BIK?
BIK gromadzi informacje o wszelkich zobowiązaniach finansowych podejmowanych przez nas. Są to przede wszystkim klasyczne kredyty na dowolne kwoty, ale również informacje o produktach kupowanych na raty. Innym rodzajem informacji są również zobowiązania związane z kartami debetowymi oraz kredytowymi.
Banki pozostawiają informacje czy raty były przez nas regularnie spłacanie oraz czy nie zalegamy z jakimikolwiek zobowiązaniami do spłacenia.
Negatywne informacje dotyczące zalegania ze spłatami rat są dostępne do wglądu dla wszystkich innych placówek bankowych, w których postanowimy wnioskować o przyznanie kolejnego kredytu. Kiedy pracownicy banku odpowiedzialni za decyzje kredytowe zobaczą negatywne opinie z pewnością mocno wpłynie to na ich końcową decyzję.

Jak wyczyścić BIK?

W skrajnych przypadkach możliwe jest czyszczenie BIK. Proces ten polega na wysłaniu odpowiednich pism i odwołań do banków, które wystawiły nam negatywną opinię. Najczęściej taka prośba musi przejść odpowiednie procedury, zazwyczaj również musi upłynąć odpowiedni okres czasu (nawet do 5 lat) na to, aby móc ubiegać się o wymazanie niepochlebnej opinii banku

Previous ArticleNext Article